در مقاله قبل خواندیم : تاثیر پالس های rTMS بر مغز

بیماران زیادی میپرسند که تکنولوژی تی ام اس با الکتروشوک چه فرق هایی دارد و آیا با دستگاه تی ام اس مانند الکتروشوک به مغز بیماران جریان الکتریکی وصل میشود یا نه؟

پاسخ سوال فوق به شرح زیر است:

اولین تفاوت این است که برای انجام تی ام اس بیمار نیاز به بستری ندارد ، ولی برای انجام الکتروشوک لازم است بیمار بستری شود ، علت بستری شدن بیمار برای انجام الکتروشوک این است که بیمار نیاز به انجام بیهوشی دارد و توسط متخصص بیهوشی لازم است ، بیهوش شده و توسط تزریق آمپول بیهوشی کلیه عضلات بیمار شود ، ولی انجام تی ام اس به طور سرپایی انجام می شود و نیازی به بستری و بیهوشی ندارد.

 

 

تفاوت دوم این است که برای انجام تی ام اس فقط امواج مغناطیسی توسط کویل به داخل مغز نفوذ می کند ولی در الکتروشوک جریان الکتریکی با ولتاژ بالا برای مدت چند ثانیه به بیمار داده میشود.

تفاوت سوم این است که بعد از انجام تی ام اس حال عمومی بیمار کاملا خوب و طبیعی است به طوری که حتی می تواند رانندگی کند  ، ولی بعد از انجام الکتروشوک چند ساعت طول میکشد که بیمار به هوش بیاید ، و به حالت نرمال و طبیعی برگردد.

تفاوت چهارم در موقع انجام الکتروشوک برای عبور جریان الکتریکی با ولتاژ بالا ، بیمار دچار تشنج میشود ، ولی در موقع انجام تی ام اس هیچ تغییری در سطح هوشیاری بیمار به وجود نمی‌آید.

تفاوت پنجم تعداد جلسات درمان در تی ام اس خیلی بیشتر از الکتروشوک است .

تفاوت ششم معمولاً بیمارانی که برای درمان افسردگی الکتروشوک گرفتند ، ممکن است اختلال حافظه بخصوص  نسبت به حوادث قبل از انجام الکتروشوک پیدا کنند ، ولی در مورد تی ام اس هیچ نوع اختلال حافظه تا به حال مشاهده نشده .

تفاوت هفتم ،  می توان در جمع بندی به این نتیجه رسید که درمان با تی ام اس یک روش درمانی کاملاً non-invasive و یا غیر تهاجمی است ولی درمان با الکتروشوک , با توجه به انجام بیهوشی وبروز  تشنج غیر تهاجمی نیست .

دکتر داوود آذرنگی متخصص مغز و اعصاب

مرکز چند تخصصی مغز و اعصاب و روان ذهن برتر ایرانیان

تلفن ۴۴۲۲۱۱۷۷ و ۴۴۲۲۱۱۸۰

TMS با الکتروشوک چه تفاوت هایی دارد؟