فهرست بستن

درمان افسردگی مزمن بالای 90 درصد توسط تی ام اس rTMS

درمان افسردگی مزمن توسط تی ام اس rTMS چگونه است ؟

بخش rTMS و مرکز تی ام اس کلینیک ذهن برتر ایرانیان در سال 1389 شمسی بعنوان اولین مرکز درمان تی ام اس کشور ایران راه اندازی گردید.

کلینیک تخصصی مغز و اعصاب و روان ذهن برتر ایرانیان با بیش از یک دهه فعالیت مستمر ، بعنوان مرکز درمان تی ام اس و هزاران پرونده موفق در این زمینه می باشد که بالاترین سطح تجربه در زمینه rTMS را در سطح کشور ایران دارا می باشد .

همچنین جدیدترین و بروزترین تجهیزات درمان تی ام اس استاندارد در سطح جهانی و بالاترین قدرت ممکن 3 تسلا می باشد. که توانایی درمان افسردگی مزمن و بیماران وسواس و سکته های مغزی را به راحتی دارا می باشد.

تکنولوژی استفاده از دستگاه rTMS برای درمان افسردگی روش جدید ، در درمان افسردگی به خصوص در افسردگی مزمن و مقاوم به درمان های دارویی و روان درمانی است.

درمان افسردگی

 

این روش درمان کاملاً غیر تهاجمی بوده و توسط این دستگاه ، امواج مغناطیسی بدون نیاز به عمل جراحی از قسمت‌های مختلف جمجمه عبور کرده ، و به سطح قشری مغز می رسد و در آنجا طبق قانون فارادای به نیروی الکتریکی تبدیل می شود.

توجه : کلینیک ذهن برتر ایرانیان بعنوان بنیانگذار روش درمان افسردگی مزمن توسط دستگاه تی ام اس با بیش از یک دهه فعالیت و اولین مرکز دارای تاییده و پروانه مستقیم وزارت بهداشت بهمراه به روز ترین تجهیزات تی ام اس دارای تاییده های سازمان غذا و دارو و قیمت مصوب وزارت بهداشت در انجام جلسات تی ام اس می باشد .

که این نیروی الکتریکی در نورون های سطح کورتکس مغز دشارژ الکتریکی تولید می کند ،که می تواند در مغز تغییرات فیزیولوژیک به ‌صورت تغییر فعالیت الکتریکی و نوروترانسمیترها و تغییر در میزان جریان خون موضعی و تغییرات در قابلیت نفوذ نورون ها نسبت به سدیم و پتاسیم و کلسیم و کلر ، و در ضمن باعث کاهش آپوپتوزیس یعنی مرگ سلولی در هیپوکامپوس میشود .

همانطوریکه می دانیم اختلالاتی که در فعالیت طبیعی سیستم لیمبیک به وجود می‌آید می‌تواند بیماری افسردگی مزمن ایجاد کند ، و سیستم لیمبیک در ناحیه DLPFC چپ با کورتکس مغز در ارتباط است بنابراین برای درمان افسردگی مزمن لازم است که ناحیه DLPFC در طرف چپ را توسط rTMS با فرکانس ۱۰ هرتز ، و یا بیشتر تحریک کنیم ، تا تحریک این ناحیه در طی روزهای متمادی باعث فعالیت و تغییرات فیزیولوژیکی سیستم لیمبیک شده و بیماری افسردگی مزمن درمان می شود .

 

این روش درمانی در سال ۲۰۰۸ توسط FDA برای درمان افسردگی مزمن و مقاوم به درمان مورد تایید قرار گرفته ، و تا به حال مطالعات خیلی زیادی در مورد اثربخشی rTMS بر بیماری افسردگی انجام شده ، و مقالات زیادی در Pub – med در این مورد به چاپ رسیده ، که همگی موثر بودن دستگاه rTMS را در بیماری افسردگی تایید میکند ، مطالعات و تجربیات شخصی اینجانب که بیش از ۱۰ سال است سابقه کار در این زمینه را دارم.

و نزدیک به هزاران بیمار تا بحال توسط دستگاه rTMS به علت بیماری افسردگی مورد درمان قرار گرفته ، که ۹۰ درصد این موارد از نتیجه درمان راضی بودند ، و با توجه به اینکه قبل و بعد از درمان از کلیه بیماران تست همیلتون گرفته شده بود ، کاهش معنی داری در میزان افسردگی و بهبودی در بیماران ما مشاهده شده است ، ما بیماران زیادی داشتیم که به علت افسردگی حتی توان انجام نظافت شخصی را نداشتند و شغلشان را از دست داده بودند، و به علت افسردگی شدید علیرغم اینکه از داروهای زیادی استفاده می‌کرده‌اند ولی داروها تاثیری نداشت.

و خانواده شان از هم پاشیده شده بود ، ولی خوشبختانه پس از انجام rTMS تولدی دیگر پیدا کردند ، و دوباره به زندگی عادی برگشتن و حتی بعضی از آنها پس از بهبودی شغل های جدیدی را شروع کردند ، که خیلی هم موفق بودند .

برای درمان افسردگی مزمن طبق پروتکل درمانی FDA لازم است بین ۴ الی ۶ هفته و هفته ای ۵ جلسه rTMS انجام داد ، این روش درمانی برعکس دارو درمانی که عوارض زیادی دارد ، ولی rTMSعوارض چندانی ندارد و کاملاً غیر تهاجمی است ، و ممکن است در بعضی مواقع بیمار پس از اتمام جلسه خیلی مختصر احساس سردرد خفیف و گذرا کند.

و یا احساس خارش و سوزش یا مورمور در ناحیه تحریک کند ، و یکی از عوارض نادری که مطرح شده تشنج است ، ولی علی رغم اینکه در مرکز ما بیش از هزار مورد درمان انجام شده با توجه به اقدامات پیشگیرانه ای که دراین مرکز انجام می‌شود تا کنون خوشبختانه حتی یک مورد تشنج در موقع انجام rTMS مشاهده نشده .

در ضمن با توجه به اینکه در دوران حاملگی داروهای ضد حاملگی ممنوع است ، و در دوران حاملگی اغلب داروهای ضد افسردگی را نمی‌توان تجویز کرد ، خوشبختانه در این دوران می‌توان با رعایت پروتکل های خاصی در خانم‌های حامله نیز برای درمان بیماری افسردگی از rTMS استفاده کرد .

دکتر داوود آذرنگی متخصص مغز و اعصاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *